צבא וגיוס

צבא וגיוס

השירות הצבאי

השירות הצבאי מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות והצמיחה בישיבת קרית שמונה.

מרבית התלמידים בישיבה משלבים את שירותם הצבאי עם הלימודים בישיבה במסגרת תכנית ההסדר – תכנית שירות בת 5 שנים המשלבת לימודי ישיבה של שנה וחצי, שנה וחצי של שירות (במחלקות בייניש) בצבא, ולאחריו שנתיים נוספות בישיבה.

הישיבה רואה משמעות רבה בשילוב השירות הצבאי במהלך הלימודים בישיבה, הן בתרומה לעם בפן המעשי, והן בצמיחה ובהתפתחות התלמיד במסגרת הצבאית, ובבנייתו כבן תורה. אין השירות הצבאי מהווה שנה וחצי של "הפסקה" לטובת מילוי החובה שלנו למדינה, אלא חלק בלתי נפרד מהתהליך אותו עובר התלמיד בישיבה. נהוג לומר בישיבה, כי אין זה מקרה שתקופת השירות נספרת כתקופת לימוד בישיבה. התלמידים היוצאים לשירותם הצבאי יוצאים כאשר הם בשיעור ב', וחוזרים כאשר הם נקראים שיעור ד'. לכאורה, היה צריך להיות שמם בחזרה – שיעור ב'!

אך תקופה זו של השירות הצבאי היא תקופה של התמודדות עצמית עם מצבי לחץ, עם כלל החברה הישראלית ועם בירורים נפשיים ורוחניים ללא הרף. בתום תקופה זו, חוזרים התלמידים כשהם שקולים יותר, בטוחים יותר ומבינים יותר את משמעות חיי בן התורה במדינת ישראל

קשר לחיילינו

היות והשירות הצבאי מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות בישיבה, הישיבה רואה עצמה מחויבת לתמיכה מלאה בתלמידינו הנמצאים בשירותם הצבאי.

על כן, בישיבה מוגדרים תפקידים ותהליכים רבים, המהווים חלק נכבד מעיסוק הצוות והתלמידים בישיבה, על מנת לחזק ולשמר את הקשר עם החיילים בתקופת השירות, לתמוך ולעזור בכל הניתן.

בכל חודש, מקבלים כל תלמידי הישיבה המשרתים בצבא חבילה במשלוח ישיר לבסיסים, עם מכתבים אישיים עבור כל חייל (נכתבים ע"י תלמידי הישיבה והבוגרים), עלון ובו מאמרים ודברי תורה (נכתבים ע"י תלמידי, בוגרי ורבני הישיבה), תמונות ועדכונים מהוואי הישיבה והלימוד במהלך החודש האחרון, עדכונים על הנעשה אצל חיילי הישיבה בכלל הבסיסים, וכן מיני מתיקה רבים לעידוד. מלבד זאת, הישיבה למדה ומכירה היטב נושאים הקשורים בבירוקרטיה הצבאית, ועומדת לצד כל החיילים בכל בעיה שמתעוררת.

בישיבה ממונים תלמידים האחראים על שמירת קשר רציף עם כלל החיילים, בדאגה לשליחת דברי תורה וקשר טלפוני, בביקורי פתע בבסיסים (מהר דוב ועד שיזפון!), ובהתעניינות ועדכונים על הנעשה בישיבה. יחד איתם ממונה ר"מ האחראי על שמירה על קשר ועזרה בכל שאלה, גשמית ורוחנית, במהלך השירות. בכל ביקור בבסיסי החיילים מגיעים תלמידים ורבנים, מחזקים, מדברים, ומעבירים שיעורים בבית הכנסת בבסיס.

חיילים רבים בישיבה רואים עצמם חלק בלתי נפרד מהוואי הישיבה גם בעת שירותם הצבאי, ומבקרים בכל הזדמנות בישיבה – שבתות וחגים, חופשים, ואפילו בדרך לבסיס או ממנו. בכל שבת בישיבה ניתן לראות חיילים מבקרים, עם אור בעיניים וגעגוע עמוק. גם בהקשר זה הישיבה דואגת לחיילים ומנהלת מערך של כלי מיטה וציוד עבור חיילים, כך שיוכלו להגיע ישירות מהבסיס ולשהות בישיבה, בלי לדאוג לאביזרים לשהייה בישיבה.

מדהים לראות איך בכל חופשה מהצבא מתמלא בית המדרש בחיילים רבים, המקדישים ימים רבים מהחופשה שקיבלו ללימוד בישיבה.